The best-selling 7000 monitor arm mount positions your flat panel monitor above the desk for easy repositioning and ergonomic comfort.
- Responsive:
- One-touch monitor adjustment.
- Flexible:
- Easily rotate monitor for portrait or landscape viewing.
- Space-Saving:
- Folds to occupy only 3" of space.
- Integrated:
- Cable management routes cables underneath the monitor arm.
- Easy:
- Mount installation is performed above desk for quick and easy set-up.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Innovative Office Products |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 13 lb |
| Maximum Load Capacity | 28 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Tilt Angle | 190° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Finishing | Silver |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Innovative Office Products |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

