- 4MP resolution 6.91 ~ 214.7mm(31x) motorised varifocal
- IR viewable length Wise IR 300m(984ft)
- Color: 0.04 Lux(F1.36, 1/30sec, 30 IRE) / BW: 0.004 Lux(F1.36, IR LED Off), 0Lux (IR LED On)
- Day & Night(ICR), WDR(120dB), WiseNR? (Using AI engine), prefer shutter
- H.265, H.264, MJPEG codec, WiseStream?, WiseStream? (Using AI engine)
- DIS with built-in Gyro sensor
- Reinforced durability (IP66/IP67, IK10, NEMA4X)
- ONVIF Profile S/G/T/M, SUNAPI(HTTP API), Wisenet open platform
- Next level cybersecurity (TPM with FIPS 140-2 level2)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 62 W |
| Power Source Type | HPoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | NTCIP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | H : 59.4°(Wide)~2.54°(Tele) , V : 35.8°(Wide)~1.49°(Tele) , D : 68.2°(Wide)~2.95°(Tele) |
| Optical Zoom | 31x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 6.91 mm |
| Maximum Focal Length | 214.70 mm |
| Minimum Aperture | f/4.6 |
| Maximum Aperture | f/1.36 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 984 ft |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Camera Iris | P-iris |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 7.4" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.265B |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 165.2°F (74°C) |
| Minimum Operating Temperature | -58°F (-50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

