- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 10.20 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/1.6 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 3.2x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Up to 98.43 ft of night vision
- 4K recording format for a lively video quality experience with maximum dependability
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hanwha Group |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | TCP |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 3.2x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 3.20 mm |
| Maximum Focal Length | 10.20 mm |
| Minimum Aperture | f/3.1 |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Field of View | H: 104�°(Wide)~31�°(Tele)\nV: 55�°(Wide)~17�°(Tele)\nD: 124�°(Wide)~35�°(Tele) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.5" |
| Mount Type | Hanging Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264H |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





