Smart-Trek™ Deluxe Stereo Headphones with In-Line Volume Control and 3.5mm TRS Plug - 50 Pack
The durable and sleek Smart-Trek™ deluxe headphones are versatile and compatible with a wide variety of technologies. Designed to stand up to the K-12 environment, Smart-Trek headphones are built to last.
Smart-Trek™ feature a rugged and comfortable design, so teachers can have headphones that will function for years, and students can wear the headphones for an extended period of time. The headband easily adjusts to fit students of all ages.
The ear cups are made with high-quality leatherette ear cushions that are easy to clean, durable, and provide excellent noise-isolation.
Smart-Trek™ headphones feature the trusted, Dura-Cord™ - the chew, kink and knot-resistant, PVC-jacketed, braided nylon cord.
- Over-the-head design provides a secure and comfortable fit, perfect for extended music or work sessions
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation, delivering clear, immersive sound for extended listening sessions
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 50 Hz-20 kHz, delivering balanced lows and highs for rich sound
- Chew-resistant cable design prevents damage from pets or rough handling, ensuring long-lasting performance and reliability
- Built for iPad compatibility, they deliver immersive audio and intuitive controls for streaming, gaming, and learning
- Headphone comes in pack packaging for optimal safety and dependable protection, shielding against damage for long-lasting
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Chew Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | TRS |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Pack |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Age Group | Child |











