Smart-Trek Deluxe Stereo Headphones - with Blue Accents, In-Line Volume Control and 3.5mm TRS Plug
The durable and sleek Smart-Trek deluxe headphones are versatile and compatible with a wide variety of technologies. Designed to stand up to the K-12 environment, Smart-Trek headphones are built to last.
Smart-Trek feature a rugged and comfortable design, so teachers can have headphones that will function for years, and students can wear the headphones for an extended period of time. The headband easily adjusts to fit students of all ages.
The ear cups are made with high-quality leatherette ear cushions that are easy to clean, durable, and provide excellent noise-isolation.
Smart-Trek headphones feature the trusted, Dura-Cord - the chew, kink and knot-resistant, PVC-jacketed, braided nylon cord.
- Over-the-ear design cradles your ears for superior comfort, sound isolation, and confidence during active use
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation, delivering clear, immersive sound for extended listening sessions
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Reliable 3.5mm interface ensures consistent playback and mic support for mobile gear
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 50 Hz-20 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
- Reinforced chew-resistant build safeguards cables against gnawing and wear, extending product life in tough conditions
- Perfect for students, these Headphones/Earphones offer clear audio and lightweight comfort for long study sessions and online classes
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Chew Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





