HamiltonBuhl® SOP-HA2 Sack-O-Phones with 10 HA2 Personal Headphones, Carry Bag
Sack-O-Phones packaging is a unique bag that doubles as a knapsack that can hold 5 deluxe or 10 personal headphones. It's a great way to store headphones easily and economically, no need for costly plastic cases for storage.
This pack includes 10 HA2 personal-sized, on-ear headphones - the ruggedly constructed, robust yet lightweight headphone - ideal for today's tech-filled classrooms or working and studying remotely. HA2 headphones not only provide rugged durability and high quality sound, but the lightweight, on-ear design allows for all-day comfort and easy compact storage.
Prevent The Spread Of Lice:
Built with kid's health and safety in mind, these headphones are designed to combat the spread of head lice in schools. Each headphone comes in its own heavy-duty, write-on, moisture-resistant, reclosable bag. When sealed in the bag, lice are killed in 24-48 hours, without the use of chemicals.
Apple iPad and iPod Touch are registered trademarks of Apple Inc.
Android is a registered trademark of Google Inc.
- On-ear style ensures lightweight comfort and immersive sound for everyday use
- Supra-aural form factor gives you both comfort and portability, making it perfect for on-the-go listening and daily use
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 20 Hz-20 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
- Built for students, they deliver consistent audio for classroom and home study environments
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Foam |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |

