HamiltonBuhl Primo Stereo Headphones
One of the building blocks to successful student learning is to teach listening skills that help develop comprehensive language and literacy. Teachers find that students excel, when they are more focused on their lessons, in classrooms, labs, libraries, and testing environments.
Primo headphones are uniquely designed to provide the perfect blend of all of these.
Noise-reducing ear cups allow students to clearly hear their lessons, protected from unnecessary and distracting ambient noise, as well. Made of ABS plastic, with the exclusive chew, kink and knot-resistant Dura-Cord, and 3.5mm stereo plug, these rugged and reliable headphones make it a versatile unit to connect to almost any audio device: tablets, smartphones, computers and more.
- Over-the-head design provides a secure and comfortable fit, perfect for extended music or work sessions
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation, delivering clear, immersive sound for extended listening sessions
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Indulge in rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering distinct left and right channels for a balanced listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 50 Hz-20 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
- Durable moisture-resistant protection keeps Headphones/Earphones functional through exposure to sweat and moisture
- Built for school settings, they deliver consistent audio for students and teachers in learning environments
- Headphone comes in pack packaging for optimal safety and dependable protection, shielding against damage for long-lasting
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Chew Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Pack |



