HamiltonBuhl Primo Series "Panda" Stereo Headphones - 100 Pack
One of the building blocks to successful student learning is to teach listening skills that help develop comprehensive language and literacy. Teachers find that students excel, when they are more focused on their lessons, in classrooms, labs, libraries, and testing environments.
Primo headphones are uniquely designed to provide the perfect blend of all of these.
Noise-reducing ear cups allow students to clearly hear their lessons, protected from unnecessary and distracting ambient noise, as well. Made of ABS plastic, with the exclusive chew, kink and knot-resistant Dura-Cord™, and 3.5mm stereo plug, these rugged and reliable headphones make it a versatile unit to connect to almost any audio device: tablets, smartphones, computers and more.
- On-ear design offers balanced comfort and sound isolation for extended listening sessions
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation, delivering clear, immersive sound for extended listening sessions
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 50 Hz-20 kHz, providing clarity across all tones
- Durable chew-resistant materials protect Headphones/Earphones from bite damage, ideal for households with pets or active environments
- Ideal for students, they combine durable build and balanced sound for everyday learning, streaming, and casual listening
- Earphone comes in pack packaging for optimal safety and dependable protection, shielding against damage for long-lasting us
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Chew Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Pack |

