WorkSmart™ are the new, ruggedly built, super-comfortable and stylish, lightweight, multimedia USB headsets that connect to any device with a USB port, either PC or Mac!
Featuring super-soft leatherette ear cushions, and omnidirectional, steel-reinforced microphone, in-line volume control, adjustable headband and excellent, high quality sound, WorkSmart™ headsets are designed for all-day comfort, easy portability and compact storage.
Providing high quality and superior comfort, WorkSmart™ is the ideal companion for ever-growing virtual use, no matter how long your sessions.
Versatile and affordable, the WorkSmart™ series headset comes with our exclusive Dura-Cord™ (chew, kink and knot-resistant, PVC, jacketed, braided cord), and the Anti-Lice storage bag (heavy-duty, write-on, moisture-resistant, reclosable bag that kills lice within 24-48 hours).
Loaded with sought-after features, WorkSmart™ is the perfect device for everyday use!
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Features USB connector for consistent, secure data transfer and smooth operation
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 50 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Dura Braid Cord feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Pack |







