HamiltonBuhl® Personal-Sized Stereo Headphones - GREEN
The HamiltonBuhl® HA2-GRN personal on-ear headphone is the lightweight, comfortable and stylish headphone ideal for today's tech-filled classrooms and for remote or hybrid learning as well. Easy to use and carry, this headphone will soon become your go-to unit.
With the ever-growing technology, each student needs high quality, durable headphones to get the most out of their high-tech lessons. The HA2 headphones not only provide durability and high quality sound, but the lightweight, personal-sized (on-ear) design allows for all-day comfort and easy compact storage.
With features such as our unique Dura-Cord™ (chew, kink and knot-resistant, PVC-jacketed, braided cord), and the Anti-Lice storage bag (heavy-duty, write-on, moisture-resistant, reclosable bag that kills lice within 24-48 hours), the HamiltonBuhl HA2 headphone is the ideal choice for day-to-day school lessons and testing!
- Enjoy a snug fit with on-ear design that combines comfort and clear audio performance
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Indulge in rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering distinct left and right channels for a balanced listening experience
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 50 Hz-16 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Foam |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Pack |





