The HDV17-MIC is designed to improve your sound recording quality. It is designed to fit camcorders and SLR cameras with a hot shoe connector and is easily installed.
The HDV17-MIC has a built-in, high performance, super-cardioid pickup with dual-head technology for long pickup distances (approximately 12 feet), wide frequency responses, and high quality sound.
- NCR Noise Reduction Technology
- External +20dB Sensitivity Enhancement Switch to adapt to different sound intensity pickups
- Low Power Indicator
- Easily Mounted - Slides on
- 3.5mm Stereo Plug
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 50 Hz - 16 kHz frequency response
- Super-cardioid polar pattern delivers a superb sound quality by offering more front pickups and a handful picks from the rear side
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Mono |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 200 Ohm |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Microphone Sensitivity | -45 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







