HamiltonBuhl® Personal-Sized Stereo Headphones - PURPLE
The highly-popular HamiltonBuhl® HA2-PPL personal-sized headphones now come in terrific neon-like colors Blue, Green, Orange and Purple and in bulk packs of 200 of each color.
The HA2 is a ruggedly constructed, robust yet lightweight headphone, ideal for today's tech-filled homes, offices and classrooms.
With ever-growing technology, everyone needs high quality, durable yet comfortable headphones, and the HA2 headphone not only provides rugged durability and high quality sound, but the lightweight, on-ear design allows for all-day comfort and easy compact storage.
With features such as our unique Dura-Cord™ (chew, kink and knot-resistant, PVC-jacketed, braided cord), and the Anti-Lice storage bag (heavy-duty, write-on, moisture-resistant, reclosable bag that kills lice within 24-48 hours), HA2 headphones are the ideal choice for day-to-day use.
- On-ear design offers balanced comfort and sound isolation for extended listening sessions
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation, delivering clear, immersive sound for extended listening sessions
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 50 Hz-16 kHz, providing clarity across all tones
- Reinforced chew-resistant build safeguards cables against gnawing and wear, extending product life in tough conditions
- Perfect for tablet applications, offering reliable audio performance and ergonomic fit for entertainment and work
- Headphone comes in pack packaging for optimal safety and dependable protection, shielding against damage for long-lasting usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Foam |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Pack |

