The HamiltonBuhl® HA-BUD ear buds are so comfortable you'll wonder where the music is coming from! Featuring an in-ear design, these sleek, quality ear buds have a 4' cord and soft, easy-to-wear foam ear cushions. What a great value for these well-designed ear buds!
These ear buds are available in quantities of 100 (HA-BUD100), 250 (HA-BUD250) or 500 (HA-BUD500) for handy, easy distribution in any environment.
- Exquisite earbuds fit comfortably without disturbing your hairstyle, glasses, or earrings for a stylish experience
- Fits comfortably in your ears for an extended period of audio enjoyment, offering a secure fit and superior sound quality
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Reliable 3.5mm interface ensures consistent playback and mic support for mobile gear
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 50 Hz-16 kHz, delivering balanced lows and highs for rich sound
- Built for music lovers, these Headphones/Earphones deliver deep bass and vibrant highs for a full-spectrum listening experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Foam |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Driver Size | 0.59" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









