HamiltonBuhl Flex-Phones™ are nearly indestructible, made from a single piece of EVA foam. EVA foam is safe, non-toxic, BPA-free, soft and an extremely flexible material.
Flex-Phones™ are certified for all major USA and international child safety testing standards. We are extremely proud that they have been awarded the Scholastic Teacher's Pick as "The Best of 2015".
Recommended for children ages 3 and up, Flex-Phones™ are packaged with a snap-on extension band for smaller children - just snap on the extension band for a snugger fit.
Most importantly, the extremely clear sound quality will never exceed 85 decibels, ensuring young developing ears are protected.
- Over-the-head design provides a secure and comfortable fit, perfect for extended music or work sessions
- Circumoral shape provides optimum comfort and noise isolation, ensuring an enjoyable and distraction-free audio experience
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 20 Hz-20 kHz, delivering balanced lows and highs for rich sound
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |









