HamiltonBuhl® Favoritz™ Mid-Sized Headsets with TRRS Plug and In-Line Microphone - 50 Pack
The HamiltonBuhl® Favoritz™ series of headsets are cool for school! The latest headset design has a sleek appearance and offers rugged durability for everyday use.
Now, the popular gray Favoritz™ come in a pack of 50 TRRS headsets - ideal for schools and offices, too!
Kids and adults will be proud to sport our newest mid-sized headsets to use with their tablet, computer, mobile device, almost anything.
The Favoritz™ series features compatibility with the latest technology and includes a 3.5mm TRRS plug, in-line microphone and 5' Dura-Cord - the knot, kink and chewresistant, braided cord that holds up well in any environment. The adjustable headband and cushioned ear cups make these perfect for long-term use, for all ages!
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Select music and videos on your portable devices and answer calls with the in-line microphone
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 50 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Rugged feature for better usability and increased efficiency
- Headset provides clear, consistent audio for efficient office calls and virtual meetings
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Pack |





