The HamiltonBuhl HA7 headphone is an ideal companion to today's ever growing classroom technology - Apple and Android devices, tablets, computers, MP3 players and more.
Each student needs a robust headphone, with high quality sound, to get the most out of their high tech lessons. The noise-isolating, closed-back design provides a superior learning environment for students and makes this an ideal headphone for testing. Now, the HA7 features our unique 6' Dura-Cord™ - the chew, kink and knot-resistant, PVC-jacketed, braided cord - specially-designed to be more durable and reliable than ever!
- Over-the-head design delivers a classic fit with balanced comfort and stability for long listening sessions
- Circumoral shape provides optimum comfort and noise isolation, ensuring an enjoyable and distraction-free audio experience
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Standard 3.5mm connector enables quick access to analog sound on most consumer devices
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 20 Hz-20 kHz, delivering balanced lows and highs for rich sound
- Moisture-resistant design protects Headphones/Earphones from sweat and humidity, ideal for workouts and outdoor use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Earpiece Sensitivity | 100 dB |
| Driver Type | Ferrite |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9 ft |



