The Gyration Cyberview 2000 is a 2MP
WiFi Smart AI Pan Tilt with 3X Digital Zoom camera supports 24 Hrs. cloud stream and storage.
Supports human detection, activity zone, intelligent push, and pet snapshot for Instant and accurate alerts to mobile devices.
Call Button. When someone clicks on the call button so you'll never miss a video conference. See and talk with your family members or guest of the family from your smartphone anywhere, any time.
Supports Android /iOS system mobile devices for remote real-time monitoring. CyberView Plus app, you can protect, capture, save and share devices. Supports micro SD card (max 128 GB) storage.
Supports Google Home & Amazon Alexa.
- High-quality image with 2MP,1/2.3'' CMOS sensor
- 1920*1080@ 15fps in the mainstream, 16:9 aspect ratio
- H.264, MJPEG
- 3X Digital Zoom allows for closer viewing of subjects
- Support one-key remote call, and can be extended to multiple call modes
- Lighting for infrared night vision (with a night vision distance of 7m); 24h around-the-clock monitoring; IR-CUT switching; free of color cast in the daytime; clearer night vision
- Built-in Mic & Speaker, support two-way audio
- Wi-Fi connection and easy installation
- Supports micro SD card (max 128 GB) storage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Adesso |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Source Type | USB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision Distance | 22.97 ft |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Field of View | H (horizontal) 63 degrees; V (vertical) 50 degrees; D (diagonal) 89 degrees |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 3.3" |
| Mount Type | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Google Home |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Environmentally Friendly | Yes |















