- 15-Inch Screen Size
- XGA 1024 x 768 Resolution
- Video Inputs: DVI-D / VGA
- 250 nits Brightness
- 5-Wire Resistive Dual USB & RS232
- LED Backlight Unit Monitor
- 3-Year Warranty
- The XGA lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- XGA touchscreen supports XGA resolution up to 1024 x 768 pixels for dependable image quality in standard applications
- 5-wire Resistive touch technology uses glass and film layers with metallic coating for accurate and durable touch detection
- Enjoy crisp visuals and vibrant hues with 250 Nit brightness for effortless touch navigation
- The 500:1 contrast ratio provides balanced tones for consistent image quality during regular touch operations
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Screen Size Class | 15" |
| Viewable Screen Size | 15" |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Horizontal Frequency | 60.20 kHz |
| Maximum Resolution | 1024 x 768 |
| Screen Mode | XGA |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 20 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Tilt Angle | 60° |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Placement | Tabletop |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| DVI | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





