- The open-frame lcd touchscreen monitor is ideal for clubhouse gaming, entertainment, and self-service kiosks with reliable touchscreen performance
- SXGA touchscreen offers SXGA resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp, detailed visuals ideal for office and industrial use
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- The 250 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- The 1,000:1 contrast ratio delivers deep blacks and bright whites for cinematic touchscreen visuals
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 18 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mount Type | Rear Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

