- 17-Inch Screen Size
- SXGA 1280 x 1024 Resolution
- Video Inputs: DVI-D / VGA
- 350 nits Brightness
- 5-Wire Resistive Touch Technology Dual USB & RS232
- Audio In
- Integrated Stereo Speakers
- LED Backlight Unit Monitor
- 3-Year Warranty
- The SXGA lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- SXGA touchscreen offers SXGA resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp, detailed visuals ideal for office and industrial use
- 5-wire Resistive technology works with almost any objectstylus, gloved hand, pen, or fingersfor versatile touch input
- The 350 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- The 900:1 contrast ratio enhances color accuracy for lifelike images and professional touchscreen tasks
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Contrast Ratio | 900:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Operating Power Consumption | 48 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| DVI | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.