Rugged metal chassis offering strong protection. High contrast color TFT LCD open frame display support resolution compatible with IBM, VGA, VESA standards. Flexible mechanical designs for industrial application. Advanced OSD control for picture quality adjustment.
- The open-frame lcd touchscreen monitor is ideal for clubhouse gaming, entertainment, and self-service kiosks with reliable touchscreen performance
- SVGA touchscreen supports SVGA resolution up to 800 x 600 pixels for simple, reliable display quality in standard applications
- View content easily in bright environments with 450 Nit brightness for uninterrupted touch control
- The 350:1 contrast ratio enhances sharpness for clear text and graphics, ideal for basic interactive use
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | 144 Colors , 262 |
| Viewable Screen Size | 8.4" |
| Touchscreen Type | No |
| Maximum Resolution | 800 x 600 |
| Screen Mode | SVGA |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 35 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 120° |
| Vertical Viewing Angle | 100° |
| Native Contrast Ratio | 600:1 |
| Contrast Ratio | 350:1 |
| Pixel Pitch | 0.21300 mm x 0.21300 mm |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.