GVision's K08AS is an 8" Kiosk solution that can be used as a standalone display or integrated into a kiosk or other enclosure. A space saving turn-key solution which can be used in a multitude of solutions: customer-facing display (2nd dispay), main display for personal viewing or small-scale insets, or touchscreen control panel in manufacturing environments. It is an all-metal enclosed chassis design which makes it easy to integrate.
- Experience vivid colors and sharp contrast with svga lcd touchscreen monitor for immersive viewing
- SVGA touchscreen supports SVGA resolution up to 800 x 600 pixels for simple, reliable display quality in standard applications
- 5-wire Resistive touch technology uses glass and film layers with metallic coating for accurate and durable touch detection
- View content easily in bright environments with 450 Nit brightness for uninterrupted touch control
- The 600:1 contrast ratio ensures vibrant colors and sharp details for immersive touch-based performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 8.4" |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Maximum Resolution | 800 x 600 |
| Screen Mode | SVGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 30 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Contrast Ratio | 600:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Operating Power Consumption | 40 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.