This touchscreen monitor adheres to TAA requirements, ensuring smooth integration and peak performance for uninterrupted 24/7 operation year-round.
- 75-Inch Screen Size
- 3840 x 2160 4K UHD Resolution
- Multi Inputs and Outputs
- 40-Point IR or PCAP Touch (vary by model)
- Intel OPS Slot for All Models / Android OS
- 450 nits High Brightness
- 2-year Extended Warranty Plan Available
Technological advances and price decreases have significantly expanded the market for large 4K touchscreen displays. These innovative designs, featuring 4K displays of 32 inches and above, are creating new opportunities in digital signage, corporate webinars, and infotainment. Feel free to inquire about our large touchscreen LCDs or engage us with your latest solution project, and let our engineers position you for some thing big.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Screen Size Class | 75" |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |

