This innovative design features a 55-inch 4K display, opening up new opportunities in digital signage, corporate webinars, and infotainment.
- 55-Inch Screen Size
- 3840 x 2160 4K UHD Resolution
- Multi Inputs and Outputs
- 40-Point IR or PCAP Touch (vary by model)
- Intel OPS Slot for All Models / Android OS
- 350 nits High Brightness
- 2-year Extended Warranty Plan Available
Technological advances and price decreases have significantly expanded the market for large 4K touchscreen displays. These innovative designs, featuring 4K displays of 32 inches and above, are creatingng new opportunities in digital signage, corporate webinars, and infotainment. Feel free to inquire about our large touchscreen LCDs or engage us with your latest solution project, and let our engineers position you for some thing big.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Cortex A73 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A73 |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G52 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Metal |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |