This innovative design, comprised of 4k 32" displays and above, are creating opportunities in digital signage, corporate webinars and infotainment.
- 32 Inch, 4K UHD 3840 x 2160 Resolution
- 10-Point Projected Capacitive PCAP Touchscreen
- Zero Pressure Touch Activation
- Full Optical Bonding
- Anti-Reflection Coating (I32ZI-OQ-45PGC Only)
- Interface: HDMI x2,DisplayPort (DP) x 2 Inputs
- Landscape or Portrait Orientation Supported
- TAA-Compliant (I32ZI-OQ-45PS, I32ZI-OQ-45PT Only)
Technological advances and price decreases have increased the market for large 4k touchscreen displays substantially. These innovative designs, comprised of 4k 32" displays and above, are creating opportunities in digital signage, corporate webinars, and infotainment. Feel free to inquire about our large touchscreen LCDs or engage us with your latest solution project and let our engineers position you for something big.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced 4k uhd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The 4K UHD 4K UHD packs over 8 million pixels for ultra-clear visuals and ample workspace for multitasking
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- Captivating visuals with about 350 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI interface delivers premium audio and video quality with single-cable convenience for clutter-free connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 9.50 ms |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Pixel Pitch | 0.18100 mm x 0.18100 mm |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-B | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Appearance | |
|---|---|
| Glass Hardness | 7H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| TAA Compliant | Yes |

