- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced full hd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- The 250 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GVision |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 16 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Per Inch (PPI) | 92 |
| Active Display Area (H x V) | 20.70" x 11.60" |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Microphone | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Stand Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Glass Hardness | 7H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.