The first smartwatch to deliver the best of Google and Fitbit.
Beautiful inside and out.Help from Google, right on your wrist.
Live healthier with Fitbit.
Works seamlessly with the Pixel portfolio and Android.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex M33 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Type | AMOLED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Capacity | 294 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | GPS + Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Lens Material | Glass |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Version | WearOS 3.5 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Watch Case Diameter | 41 mm |
| Watch Case Height | 12.3 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Watch Case Color | Polished Silver |
| Wrist Band Color | Charcoal |
| Watch Case Material | Stainless Steel |
| Wrist Band Material | Fluoroelastomer |
| Watch Case Shape | Round |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Water Resistant |
| Water Resistant | Yes |
| Functions | Speaker |
| Body Metrics Measured | Sleep Quality |
| Sensor Type | Digital Compass |
| Manufacturer | Google, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Depth of Water Resist | 164.04 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









