CORE CLOCK
TBD
NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
- Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
- Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
- Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
- NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
- NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
- Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
- NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
- NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
- NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
- NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
- NVIDIA G-SYNC
- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- Features DirectX 12 API for vibrancy and clarity
- PCI Express 5.0 host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- With GDDR7 memory technology get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- Plug-in Card form factor for added reliability and dependability
- Comes in 2.8" height for convenient carrying and dependable usability
- Comes in 5.5" width for convenient carrying and dependable usability
- Built-in 16 GB memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE Technology |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.30 GHz |
| Bus Width | 256 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Clock Speed | 30 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5070 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















