NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
- Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
- Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
- Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
- NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
- NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
- Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
- NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
- NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
- NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
- NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
- NVIDIA G-SYNC
- Cost-efficient NVIDIA GeForce RTX 5070 provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- Features DirectX 12 API for vibrancy and clarity
- PCI Express 5.0 host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- The GDDR7 memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
- Plug-in Card form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Comes in 3.9" height for maximum productivity and easy carrying
- Comes in 10.2" width for better reliance and maximum efficiency
- Built-in 12 GB memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE Technology |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.33 GHz |
| Bus Width | 192 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Clock Speed | 28 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Connector | 1x 16-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5070 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















