CORE CLOCK
2542 MHz (Reference card : 2512 MHz)
NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
- Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
- Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
- Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
- NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
- NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
- Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
- NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
- NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
- NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
- NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
- NVIDIA G-SYNC
WINDFORCE COOLING SYSTEM
The WINDFORCE cooling system delivers exceptional thermal performance through a combination of cutting-edge technologies. It features server-grade thermal conductive gel, innovative Hawk fans with alternate spinning, composite copper heat pipes, a large copper plate, 3D active fans, and screen cooling.
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Powered by GeForce RTX 5070
- Integrated with 12GB GDDR7 192bit memory interface
- WINDFORCE cooling system
- Hawk fan
- Server-grade thermal conductive gel
- NVIDIA SFF-ready
- Reinforced structure
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE Technology |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.54 GHz |
| CUDA Cores | 6144 |
| Bus Width | 192 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Clock Speed | 28 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Power Connector | 2x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5070 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |



















