CORE CLOCK
2587 MHz (Reference card : 2572MHz)
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
GIGABYTE CUSTOM-DESIGNED COOLING SYSTEM
GIGABYTE's custom-designed cooling system ensures efficient heat dissipation, featuring server-grade thermal conductive gel, a copper plate with direct GPU contact, and composite copper heat pipes. These elements facilitate enhanced heat transfer to the heatsink, enabling higher performance at lower temperatures.
SERVER-GRADE THERMAL CONDUCTIVE GEL
To enhance product quality and reliability, we have introduced server-grade thermal conductive gel for cooling critical components such as VRAM and MOSFETs. This highly deformable, non-fluid gel provides optimal contact for uneven surface and effectively resists deformation from transport or long-term use, unlike traditional thermal pads.
- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA GeForce RTX 5050
- Features DirectX 12 API for vibrancy and clarity
- PCI Express 5.0 host interface for reliable data transfer and enhanced performance
- The GDDR6 memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
- Plug-in Card form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Comes in 1.4" height for better reliance and increased efficiency
- Comes in 2.7" width for maximum productivity and easy carrying
- 8 GB VRAM to hold highly-textured images and perform the rendering at super-fast speed
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE Technology |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.59 GHz |
| CUDA Cores | 2560 |
| Bus Width | 128 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Memory Clock Speed | 20 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 550 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5050 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | GeForce RTX 5050 OC Low Profile 8G Graphic Card |













