Four-sided cooling
Four-sided ventilation cooling improves temperature control in dual-mode high-frequency modes, ensuring the monitor remains stable, cool, and durable during long periods of high-efficiency operation.
One For All
KVM feature allows you to control multiple devices via one set of keyboard, video and mouse. With our exclusive KVM button, you'll find switching devices cannot be any easier! Quick like a snap!
TECH FEATURES | Flicker-Free
Preventing eye strain and fatigue.
Clear Sound
Offering the quality sound experience.
Low Blue Light
Certified by T�V Rheinland for eye health protection.
Ergonomic Design | PERFECT VIEWING ANGLE
GIGABYTE Gaming monitor features an exclusive stand that's ergonomically designed to offer extensive range of height and tilt adjustments.
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- Edge LED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- FreeSync and G-SYNC Compatible support deliver tear-free visuals and smooth frame pacing across AMD and NVIDIA GPUs
- 350 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Non-glare feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 3840 x 2160 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- Certified Gaming LED, enables smooth frame delivery and reduced input lag, helping support responsive gameplay across genres
- 4K UHD resolution offers breathtaking clarity and detail, ideal for creative work, enterta
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE Technology |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync/G-Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Panel Technology | SuperSpeed In-plane Switching (SS-IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 160 Hz |
| Color Gamut | 125% sRGB |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.15540 mm x 0.15540 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 27 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 (Gen 1) Ups | 1 |
| Number of USB 3.2 (Gen 1) Dow | 3 |
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 14.66 lb |
| Height with Stand | 20.28" |
| Depth with Stand | 7.56" |
| Width with Stand | 24.09" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |



















