Cool Without Compromise
Our advanced all-in-one liquid cooling system delivers exceptional performance and user-friendly installation, empowering gamers to build without boundaries.
GIGABYTE GAMING 360
- Teflon tubing reduces coolant evaporation.
- Magnetic top cover with replaceable light panel.
- DIY-friendly fans with slide-lock and DAISY-CHAIN.
- The ARGB fan lighting can be synchronized with other devices.
- Universal fan and pump RPM control, compatible with all motherboard brands.
Say goodbye to time wasted on wiring connections
Fan EZ-Chain incorporates a slide-in interlocking mechanism along with a DAISY-CHAIN setup, enabling the transmission of power and signals between fans, thereby saving a significant amount of time on wiring connections.
Detachable Cooler Armor Design
Break free from fixed orientations. With our innovative magnetic rotating cover design, you can effortlessly adjust the position in four directions, ensuring your cooling system aligns perfectly with your vision.
New Fan Blade Design
Further optimization of the blade curvature significantly enhances airflow volume and pressure performance.
AirFlow
61.6 CFM
AirPressure
2.73 mmH2O | Bring the Light of Victory to the Battlefield
Create an exceptional gaming atmosphere with the seamless integration of chrome plating and dynamic LED lighting on the water block, along with the ability to adjust both the ARGB fan lighting and water block lighting together.
- Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump offers better protection with maximum cooling/heating efficiency and convenience
- Features dual ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- ARGB LEDs illumination for a modish look
- Helps the compatible PCs by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE Technology |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | LGA-1200 |
| Compatible AMD Socket | AM4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Pump Width | 2.60" |
| Pump Height | 2.60" |
| Pump Depth | 2.48" |
| Tube Length | 15.55" |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.38" |
| Radiator Width | 4.72" |
| Radiator Height | 15.87" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Fan Bearing Type | Dual Ball Bearing |
| Maximum Air Pressure | 2.73mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2200 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 61.61 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 35.8 dB(A) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Pump Speed | 4500 rpm |