Getac V120 | The Next Generation of Rugged Excellence
The V120 Fully Rugged Laptop is an AI PC, built for high-performance and rugged use, built to withstand harsh environments and meet the needs of professionals in challenging conditions.
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- The 12.2" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 225H |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc 130V GPU |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 12.2" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 1000 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.