Getac S510 rugged laptop | Unleash Your Vision - Boundless Brilliance and Resilience, Empowered by AI
With its brilliant 15.6" large screen, cutting-edge AI capabilities, and sleek rugged profile integrating sustainable design, the S510 laptop delivers uncompromising computing performance in challenging environments.
- Powered by integrated NPU, Core Ultra 7 processor boosts responsiveness in AI-rich workflows including video calls, simulations, and smart apps
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155U |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | Active Matrix TFT LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 1000 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Docking Capability | USB-C Thunderbolt 4 |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.