This fully rugged Lind DC/DC Power Adapter delivers continuous regulated power to your Getac device, in either a docked and stand-alone application.
The adapter simultaneously powers your notebook and charges its internal battery from any 12-16 VDC power source. Its rugged design combined with its safety features make this adapter ideally suited for daily use in even the most extreme environments and demanding applications.
Lind Power Adapters incorporate the highest degree of circuit protection for your Getac device and the adapter itself. The adapter's electronics are housed in a rugged plastic case, filled and sealed with epoxy potting material. This protects the adapter from potential damage by shock, vibration, dust and also guarantees improved heat dissipation.
This Lind DC/DC Power Adapter incorporates field-replaceable input and output cables, thus, making servicing easy and efficient.
For more information, contact your Getac sales representative.
- Whenever needed keep your devices powered and operational
- DC/DC Adapter provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
- 3.02 ft cable length help dc/dc adapter mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
- DC/DC Adapter with 12 V DC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers 19 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 12 V DC - 16 V DC |
| Input Voltage | 16 V DC |
| Output Voltage | 19 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.02 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |