Featuring 4-level red backlighting, 83 full-size keys and an integrated touchpad, the keyboard dock allows for a user-friendly, laptop-like operation to minimize mistakes and increase the efficiency as you perform data-intensive tasks. It also carries a variety of I/O ports for connections to peripherals and other devices. Its Double-locking mechanism strengthens the tablet-keyboard connection and prevents the keyboard from accidentally falling off.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The keyboard dock instantly transforms your tablet into a laptop by offering a physical keyboard
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
- Double Lock keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Keyboard with tablet device support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Dock |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Docking |
| Keyboard/Keypad Features | Drop Proof |
| Number of Keys | 83 |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Docking Port |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 12.28" |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 0.85" |
| Keyboard/Keypad Width | 10.24" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Getac, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.