Features & Benefits
Featuring 4-level red backlighting, 82 full-size keys, and an integrated touchpad, the detachable keyboard includes a dedicated Microsoft Copilot key for quick access to AI-powered intelligent assistance. With a built-in rear handle, it allows for a user-friendly, laptop-like operation, minimizing mistakes and enhancing efficiency during data-intensive tasks. It also carries a variety of I/O ports for connections to peripherals and other devices. Its double-locking mechanism ensures a secure tablet-keyboard connection, preventing accidental detachment.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The keyboard dock instantly transforms your tablet into a laptop by offering a physical keyboard
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
- IP65 Protection keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Keyboard with tablet device support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Dock |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Docking |
| Keyboard/Keypad Features | Double Lock |
| Hot Keys | CoPilot |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Docking Port |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 11.77" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.89" |
| Keyboard/Keypad Width | 10.43" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Getac, Inc |