Features & Benefits
Featuring 4-level red backlighting, 82 full-size keys and an integrated touchpad, the detachable keyboard allows for a user-friendly, laptop-like operation to minimize mistakes and increase the efficiency as you perform data-intensive tasks. Its double-locking mechanism strengthens the tablet-keyboard connection and prevents the keyboard from accidentally falling off.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The keyboard dock instantly transforms your tablet into a laptop by offering a physical keyboard
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- IP65 Protection keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Quickly and easily connect with the tablet
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Dock |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Docking |
| Keyboard/Keypad Features | Double Lock |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Docking Port |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 11.77" |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.89" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.02" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Getac, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

