NOTHING HELD BACK
The new F110 fully-rugged Windows tablet is built for maintenance, inspection, and field service personnel who need powerful computing capabilities without sacrificing mobility. Its 11.6-inch (up to 1,200 nits) display provides clear viewing in direct sunlight, while dual-SIM 4G/5G Sub 6 capabilities keep you connected at remote worksites.
UNCOMPROMISED PERFORMANCE
The new F110 delivers more power, connectivity, and media capabilities than ever before. Its 13th generation Intel® Core™ CPU, with Intel® UHD Graphics runs the latest Edge AI and AR/VR applications smoothly. Its onboard DDR5 memory (up to 32GB) processes large data volumes continuously over long workdays. Thunderbolt™ 4 Type-C enables secure and speedy transfer of that data.
SUPERB OUTDOOR MEDIA CAPABILITIES
F110's 11.6-inch touchscreen display delivers a brilliant 1,200 nits of screen brightness, enabling clear outdoor reading, video, and AR overlay on even the brightest days. Its five and eight (front/rear) megapixel cameras provide image and clarity. And if challenging weather should hit, multitouch device input (via touch, glove, or pen) enables easy usage in cold, rain, or snow.
CONTINUOUS OPERATION
Dual hot-swappable batteries, with standard and high-capacity options available, keep F110 operating well into overtime thanks to the toolless battery changeout that doesn't interrupt operation. Dual SIM capabilities enable easy carrier network switching. And when you hand the device over for one of your coworkers to use, the solid-state drive (SSD) can also be changed out without tools.
COMPREHENSIVE WIRELESS
F110 is built to meet all your mobile wireless needs, with higher speed and more power efficiency. Wi-Fi 6E and an optional 5G Sub-6 capabilities deliver precise navigation and ample throughput while supporting 4G LTE module with an integrated GPS providing coverage for most regions, or dedicated GPS is also available. Bluetooth 5.3 handles low-power Internet of things (IoT) connections, with RF passthrough for GPS, WWAN, and WLAN, all controllable using our proprietary G-Manager software.
ADAPTABLE & FLEXIBLE
The F110 is designed for convenience. With its thin and light chassis, optional hard handle, attachable keyboard, as well as office and vehicle docks, plus a range of straps and harnesses, the F110 is a master of adaptation. A tablet in the field. A laptop at the office. The F110 works however you need it to, wherever you need it to, without compromising capability or comfort.
CERTIFIED FULLY RUGGED
Getac is a dedicated rugged device specialist. Engineered to survive the shock, rain, vibration, dust, liquid, and other diverse stresses, the IP66-certified F110 can be operated safely in the presence of rain or high-pressure water jets while also being certified for a 6-ft drop rating and operation in extreme temperatures from -29°C to 63°C (-20°F to 145°F) according to MIL-STD-810H standards, with salt fog resistance also available.
ROBUST DEVICE AND DATA SECURITY
The F110 enables enhanced data security and configurability for industries such as Defense, Manufacturing, Utilities, Oil and Gas, and more, which offer all the measures expected of an industrial device without disruption, hindrance, or friction with your work. Multi-factor authentication is supported via Intel® vPro® technology, fingerprint reader, Windows Hello facial recognition, smart card reader, and HF RFID reader, while TPM 2.0 and the user-removable, hardware-encrypted SSD add a further layer of security for your sensitive data.
- Core i5 processor ensures efficient computing for everyday tasks, offering speed and reliability for tablet users
- 11.6" screen provides a great view for entertainment while maintaining a size thats convenient to carry anywhere
- Offers lightweight design, responsive touch interface & long battery life for seamless browsing, streaming & reading
- Full HD screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- TFT LCD display ensures crisp details and balanced colors for enhanced viewing clarity
- 5 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- Sunlight Readable feature enhances reliability and ensures smooth, user-friendly performance for everyday tasks
- Bluetooth offers seamless automation and easy upgrades for a hassle-free wireless experience
- Wireless LAN boosts efficiency with faster data transfer and quick sharing of files across connected devices
- Slate form factor enhances convenienc
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1335U |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 1200 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2680 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Included Charger Power | 65 W |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |