TABLET CONVENIENCE, LAPTOP PERFORMANCE
The new fully-rugged F110 offers an office computer's power and functional diversity without compromising a tablet's slim form factor and easy vehicle-mounted operation. Its 11.6-inch screen delivers a very comfortable touchscreen or split-screen experience, while cutting-edge connectivity enables a superbly productive workday.
REAL-TIME PERFORMANCE
The new F110 delivers more power, enhanced data storage, improved battery capability, and faster connectivity, minimizing your workday's wait time, lag time, and downtime. Its 11th-gen Intel®Core™ Processor with integrated Intel®UHD Graphics can handle anything a tablet might be asked to do, while its new PCIe Solid State Drive (SSD) reads and loads nearly five times faster than its predecessor.
CUTTING-EDGE CONNECTIVITY
The F110 offers the newest and fastest wired and wireless connection options available. Thunderbolt™ 4 offers 40Gbps data sharing with other devices, while Wi-Fi 6 (802.11ax) offers nearly five times speedier WLAN connectivity than the previous generation, and more reliability in dense deployments. The new Bluetooth 5.2 standard enhances connectivity with various Low-Power Wide-Area (LPWA) devices, while optional Wireless WAN with integrated GPS/GLONASS receiver, incorporating the latest Sierra Wireless module, delivers advanced air interface connectivity, including 4G LTE-Advanced (LTE-A) and 5G Sub-6.
WORK-FRIENDLY ACCESSORIES
The F110's custom accessories, all designed and manufactured by Getac, include an office dock, rotating hand strap with kickstand, and a new detachable keyboard, offering the ease and comfort of typing without compromising ruggedness or mobility. Legacy interface compatibility is also available to those who need it, so you can enjoy the hardware upgrades you need and want without losing anything.
WORK-FRIENDLY ACCESSORIES
The F110's custom accessories, all designed and manufactured by Getac, include an office dock, rotating hand strap with kickstand, and a new detachable keyboard, offering the ease and comfort of typing without compromising ruggedness or mobility. Legacy interface compatibility is also available to those who need it, so you can enjoy the hardware upgrades you need and want without losing anything.
FRICTIONLESS SECURITY
Convenience also extends to the F110's security features, which offer all the measures expected of an industrial device without disruption, hindrance, or friction with your work. Gone are the F110's battery and storage drive covers, enabling easy tool-less removal of the hot-swappable batteries and the SSD for data sharing and security. Added is a new camera privacy shutter, while the expansion slot has been relocated from the device's back to its side, making assorted multifactor security measures, such as fingerprint scanning and RFID scanning, more easily accessed.
NEXT-GEN RUGGED
Getac is a dedicated rugged device specialist, with our new F110 built to exacting standards. Its fully-rugged chassis is now even more resistant to shock, spill, vibration, and drop resistance without damage or disruption. Military-grade certification, with the new MIL-STD-810H standard, guarantees extreme and improved temperature operability from -29°C to +63°C (-20°F to 145°F), with its ingress protection has also been upgraded with the new IP66 rating, guaranteeing complete resistance to dust, and improved water tolerance.
FOR WAREHOUSE MATERIAL HANDLING
Getac's F110 WMS solution is designed specifically for material handling vehicle mounting. This fully rugged tablet, combined with one of the vehicle docking solutions, pro
- Core i5 processor delivers powerful performance for apps, multitasking, and smooth navigation on your tablet
- 16 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 11.6" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- The 3.35 lb lightweight build reduces strain, ensuring effortless portability and comfort during extended tablet use
- With Windows 10 Pro OS, access BitLocker encryption, Remote Desktop, and advanced security for professional tablet workflows
- Experience responsive performance, built-in security, and remote management with the Quad-core (4 Core) processor for tablets
- Full HD screen mode provides great display with added clarity
- 2.40 GHz processor with 16 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- TFT LCD display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- 5 Megapixel high-resolution Front Camera cap
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2680 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | AC Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |





















