- Core i5 processor provides maximum productivity and responsive performance for a seamless tablet experience
- 11.6" screen and 1920 x 1080 resolution enable smooth visuals, easy reading, and an overall great user experience
- Delivers smooth performance for everyday tasks like video calls, social media, note-taking & entertainment on the go
- Full HD screen mode provides great display with added clarity
- TFT LCD display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- 5 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- Sunlight Readable feature enhances reliability and ensures smooth, user-friendly performance for everyday tasks
- Bluetooth offers seamless automation and easy upgrades for a hassle-free wireless experience
- Wireless LAN ensures reliable connectivity for smooth browsing, streaming, and communication on your tablet
- Slate form factor enhances convenience and reliability for everyday use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1345U |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 1200 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2680 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

































