Featuring 4-level red backlighting, 88 full-size keys and a Precision Touchpad (PTP), the detachable keyboard allows a more accurate and reliable pointer and gesture functionality. Specifically designed for highly mobile professionals who need to perform data-intensive tasks in their daily workflows. The double-locking mechanism strengthens the tablet-keyboard connection and prevents the keyboard from accidentally falling off.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
- Drop Proof keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Keyboard with tablet device support for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Features | IP66 Protection |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 13.41" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.83" |
| Keyboard/Keypad Width | 12.89" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Getac, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.