Features & Benefits
The detachable keyboard docks via a Pogo Pin connector on the bottom of the F110 tablet, allowing you to easily transform the tablet into a laptop without reliance on extra tools or accessories. Featuring red backlighting, 88 full-size keys, and an integrated touchpad, the keyboard allows for a user-friendly, laptop-like operation to minimize mistakes and increase the efficiency as you perform data-intensive tasks. With the adjustable tablet bracket, it also acts as a screen cover and versatile stand that offers multiple viewing angles (up to 110 degrees) for comfortable use and on-the-job flexibility.
- Keyboard offers a dependable input/navigation solution with maximum productivity
- Docking keyboard/keypad connectivity technology for maximum convenience and added reliability
- TouchPad pointing device type for faster, dependable performance and better navigation of data and information
- Drop Proof keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Keyboard with tablet device support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Dock |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Docking |
| Keyboard/Keypad Features | Drop Proof |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Pogo Pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 12.83" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.04" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.10" |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |