This 8-bay battery charger is designed with 8 charging bays for charging multiple battery packs simultaneously, providing an efficient charging solution for different situations. It provides users with an efficient charging solution. The integrated five-light LED power indicators display the charge of each battery.
- Multi-Bay Battery Charger provides a hassle-free and easy to use charging solution
- LED Indicator feature ensures maximum productivity and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| AC Plug | Yes |
| Battery Size Supported | Proprietary Battery Size |
| Number of Batteries Supported | 8 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 19.5 V DC |
| Maximum Input Current | 4.20 A |
| Maximum Output Current | 16.90 A |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Getac, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.