See more. Do more.
The Getac fully rugged tablet A140 delivers exceptional performance, industry-leading security and a spacious 14" display, with wide viewing angles, that provides more room to get things done, with less scrolling. A host of convenient carrying and mounting options makes it ideal for maximum mobile productivity.
Maximum Performance
The A140 is designed for maximum mobile performance and productivity. Powered by available cutting-edge Generation Intel® Core™ i5 and i7 processors, the A140 brings greater computing and GPU performance with reduced power consumption, ideal for situations where complex tasks require blistering speed. Up to 512GB of PCIe SSD storage offers all the room and speed for data-intensive applications.
Dual Batteries for Long-lasting Battery Life
The A140's unique, hot-swappable dual-battery design allows for potentially uninterrupted battery life. This allows you to swap new batteries in and out without ever shutting down.
Uncompromised Mobility
The A140 fully rugged tablet provides a host of convenient carrying and mounting options to adapt to the way you work. The optional multi-function hard handle acts as a kickstand while working and a sturdy way to grab the tablet and go. An available slim-profile vehicle dock maximizes cab space and supports tri-pass through ports for connection to high-gain GPS, WWAN and WLAN roof mounted antennas.
Configurable & Purpose Built
The A140 is designed to be a purpose-built tool with a host of configurable options to fit your workflow. We know that no two jobs are the same, which is why we built a completely optional machine to give you options like barcode reader, dedicated GPS, LAN, serial ports and more.
Security Redefined
Experience a robust suite of security features, including multi factor authentication, to protect against malicious threats and intrusions.
Brilliant 14" Sunlight Readable Display
The A140 features a brilliant 14", sunlight readable display. With available Full HD 800 nits screens, you can see everything clearly, even in challenging environments.
LUMIBOND - BETTER, BRIGHTER, STRONGER
Responding effortlessly to your every touch, our revolutionary LumiBond touch screen technology bonds the display glass with the touch panel and LCD, creating a single panel that is more durable and readable, and offers better contrast and more crisp colors. The A140 features several advanced touch modes that allow operation in the rain, with gloves on and using the included hard-tip stylus, ideal for capturing signatures and taking more precise notes on drawings, maps or forms.
- Stay productive longer with Core Ultra 5s efficient 3nm architecture and smart power management
- 16 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- Save full-length movies, HD content, and games in massive 512 GB SSD storage for ultimate convenience
- Ultra-large 14" screen with LumiBond resolution delivers a true-to-life experience for movies, reading, and gaming
- Features a slate design for ultimate portability and comfortable usability, making your tablet easy to carry anywhere
- Windows 11 operating system delivers a robust platform for running everyday apps smoothly and efficiently
- Dodeca-core (12 Core) processor ensures fast app launches and smooth multitasking for an efficient tablet experience
- Full HD screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- Experience seamless productivity with Intel uhd graphics Shared graphics card delivering enhanced rendering and visual clarity
- 1.30 GHz processor d
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 125U |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| NPU Performance | 11 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 800 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3220 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Included Charger Power | 65 W |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi + Cellular |
| Cellular Data Connectivity Te | LTE Advanced |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Telephony | |
|---|---|
| SIM Size Supported | Micro |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |