Getac A140
Do more. See more.
The Getac fully rugged tablet A140 livers exceptional performance, industry-leading security and a spacious 14" display, with wide viewing angles, that provides more room to get things done, with less scrolling. A host of convenient carrying and mounting options makes it ideal for maximum mobile productivity.
- With 14" display, get the perfect blend of large-screen usability and portable convenience for your tablet
- Tablet provides lightweight portability, intuitive touch interface & long battery life for browsing, streaming & reading
- HD screen mode provides s stunning display for and great viewing experience
- TFT LCD display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- Sunlight Readable feature improves efficiency and convenience for a seamless tablet experience
- Bluetooth offers seamless automation and easy upgrades for a hassle-free wireless experience
- Lets you connect to wireless LAN easily for seamless internet access and maximum productivity on your tablet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3220 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Getac A140 Tablet - 14" HD - 1366 x 768 - LumiBond Display
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































