The 65W Vehicle Adapter connects to the vehicle dock to charge the tablet. It comes with a choice of two types of connections: a bare wire with individual wire ends already stripped, and a cigarette lighter plug for easy connection to the cigarette lighter socket in the vehicle interior, providing a convenient way to charge and power your tablet while you are on the road.
- Whenever needed keep your devices powered and operational
- 3.25 A current helps your device charge quickly
- DC Adapter is compatible with tablet PC and provides a convenient, efficient charging solution
- 3.94 ft cable length for faster, efficient execution of mounting to ensure maximum reliability
- DC Adapter with 12 V DC input voltage for optimal performance with maximum usability
- USB Type-C interface provides a quick, worry-free charging experience with maximum dependability
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 12 V DC - 32 V DC |
| Input Voltage | 32 V DC |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Output Current | 3.25 A |
| Output Voltage Detail | 20 V @ 3.25 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.94 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.