The 65W Vehicle Adapter connects to the vehicle dock to charge the tablet. It comes with a choice of two types of connections: a bare wire with individual wire ends already stripped, and a cigarette lighter plug for easy connection to the cigarette lighter socket in the vehicle interior, providing a convenient way to charge and power your tablet while you are on the road.
- Stop worrying about charging of your mobile devices, keep this auto adapter in the vehicle
- 3.33 A current helps your device charge quickly
- Auto Adapter provide a complete solution for your tablet PC on the road while providing the fastest charging speed
- 3.94 ft cable length for faster, efficient execution of mounting to ensure maximum reliability
- Auto Adapter with 11 V DC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- Delivers 19.5 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Getac |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 11 V DC - 32 V DC |
| Input Voltage | 32 V DC |
| Output Voltage | 19.5 V DC |
| Maximum Output Current | 3.33 A |
| Output Voltage Detail | 19.5 V DC @ 3.33 A |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Getac, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.94 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.