- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 1280 x 1024 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 9 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- 3.3x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Manual focus mode for clarity and precision to ensure maximum productivity
- Zoom lens type provides enhanced visual resolution and effectively maintains focus when its focal length changes
- Wired connectivity technology helps you always stay connected to your network camera for maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GeoVision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Monochrome |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 12 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | QoS |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Illumination | 0.2 lux |
| White Balance Modes | Preset |
| Optical Zoom | 3.3x |
| Focus Modes | Manual |
| Maximum Video Resolution | 1280 x 1024 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 2.70 mm |
| Maximum Focal Length | 9 mm |
| Minimum Aperture | f/1.3 |
| Shortest Shutter Speed | 1/8000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Zoom |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats | AAC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 6.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Video Formats | MPEG-4 |
| Manufacturer | GeoVision, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| Analog Video Out | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.